Tipy na výlet

Šumava se rozkládá na území dlouhém 120 km, maximální šířka dosahuje až 45 km. Geomorfologicky se dělí na oblast Železnorudska, Plání (s Povydřím), Trojmezenskou hornatinu a Boubín, Lipenskou oblast s Želnavskou hornatinou. Národní park byl na Šumavě vyhlášen v r. 1991, má rozlohu 690km². V r. 1990 dostala Šumava od UNESCO statut biosférické rezervace. Nejstarší zprávy o turistice na Šumavě pocházejí z druhé poloviny 18. stol. K velké propagaci a rozšíření zájmu o Šumavu přispěli svými díly spisovatelé Adalbert Stifter a Karel Klostermann. Klub českých turistů vytvořil velmi dobrou síť turistických značek, která zůstala z velké části zachována v původní podobě.

Popis turisticky vyhledávaných míst

Borová Lada

Bývalá dřevařská osada na soutoku Teplé Vltavy, Vydřího potoka a Vltavského potoka. V údolí Vydřího potoka se nachází několik slatí, Chalupská slať s jezírkem je přístupná veřejnosti

Javorník

Vesnička pod Javorníkem, kde se nachází pomník K. Klostermanna. Na vrcholu postavena r. 2003 rozhledna, z které je fantastický výhled na šumavské vrcholky.

Kašperské hory

Vznikly ve 13. století z hornické osady. V okolí města zůstaly zbytky štol a šachet. Dominantou je renesančně-barokní radnice ze 16. století. Ve městě nalezneme muzeum Šumavy s bohatou sbírkou skla ze šumavských skláren a muzeum hraček. Sídlo správy CHKO Šumava.

Kubova Huť

Původně sklářská osada, dnes středisko letní i zimní rekreace. Výchozí bod pro cestu na Boubín. Nejvýše položená železniční stanice v ČR.

Kvilda

Založena na přelomu 15. a 16. století, v její blízkosti se rýžovalo zlato. Zajímavostí je novogotický kostel sv. Štěpána z počátku 20. stol. Významné centrum letní i zimní rekreace, ideální východisko pro cyklovýlety.

Lenora

Jedna z nejmladších obcí na Šumavě. Byla poslední sklárnou na foukané sklo na Šumavě. Je jí věnována expozice místního muzea. Technickou památkou je chlebová pec uprostřed města z 1. pol 19. stol. Z Lenory se dá vyplout na Vltavou, za nízkého stavu vody je však řeka k Soumarskému mostu nesplavná.

Modrava

Vznik v 1. pol. 18. stol. Jako rybářská osada. Soutokem tří potoků – Filipohuťského, Modravského a Roklanského vzniká ve výšce 977m Vydra. V roce 1801 byl postaven Vchynicko-Tetovský kanál. V blízkosti obce stojí Klostermannova chata sloužící Klubu českých turistů, nyní funguje jako hotel. V roce 2007 zde bylo otevřeno Návštěvnické centrum dřevařství s interaktivní expozicí.

Prachatice

Městská památková rezervace. Původní osada existovala již v 10. století. Dodnes jsou dobře zachovalé hradby a opevnění. Zajímavou stavbou je renesanční radnice na náměstí, goticko-renesanční brána a kulturní centrum O.H.Hajeka. Nachází se zde Prachatické muzeum, Muzeum české loutky a cirkusu, městské divadlo a kino.

Rejštejn

Osada dříve známá rýžováním zlata. Světově proslulá je sklárna Klášterský Mlýn, která pracovala v letech 1836-1947. Stojí zde secesní vila rodiny Maxe Spauna, nejvýznamnějšího majitele sklárny Loetz.

Strážný

Obec, která vznikla v r. 1686, tvořilo původně 6 domků. Strážným procházela už v r. 1833 mezinárodní silnice z Prahy do Pasova a vedla jím jedna ze dvou prvních autobusových linek v jižních Čechách.

Sušice

Městská památková zóna. Původně slovanská osada rýžovníků zlata. Město je známo výrobou zápalek. Firma Solo, a.s. Muzeum Šumavy je umístěno na roku náměstí ve výstavném goticko-renesančním domě.

Špičák

Horské rekreační středisko, železniční tunel 1748m dlouhý , rozsáhlý areál sjezdového lyžování, lanovka na Pancíř, křižovatka  a východisko turistických cest na Černé a Čertovo jezero a na Pancíř.

Vimperk

První zmínky z r. 1263 se vztahují k hradu sloužícímu k ochraně Zlaté stezky, která přinesla rozvoj pro celé město. Dominantou města je renesanční zámek, sídlo městského muzea. Vimperk je jedním z východisek na Šumavu a sídlo správy NP.

Železná Ruda

Je hlavním městem šumavské turistiky s velkou koncentrací návštěvníků, širokou nabídkou restauračních zařízení a ubytovacích kapacit všech kategorií s pěknou okolní přírodou. V Alžbětině je informační středisko NP Šumava a Bavorský les.

Dalšími turisticky zajímavými místy jsou:

Vrcholy: Ostrý, Pancíř, Březník, Oblík, Boubín, Bobík, Třístoličník, Plechý, Kleť, Velký Roklan, Luzný

Jezera: Černé a Čertovo jezero, jezero Laka, Prášilské jezero, Plešné jezero, Roklanské jezero

Místa: Sněžné jámy, Povydří, Hamerský potok, Tříjezerní slať, Zlatá studna, Jezerní slať, Pramen Vltavy, Bučina, Chalupská slať, Vlčí kámen, Knížecí pláně, Boubínské jezírko, NS Boubínský prales, stezka v kournách stromů

Stavby: hrad Kašperk, keltské hradiště Obří hrad, Turnerova chata, hrad Kunžvart, hrad Hus,  Trojmezí, Schwarzenberský plavební kanál, Čertova stěna

Obce a města: Prášily, Antýgl,  Horská Kvilda, Churáňov, České Žleby, samota Idina Pila, Stožec, Lipno nad Vltavou, Frymburk, Vyšší Brod

Kam vyrazit, když počasí není ideální

Říká se, že nikdy není špatné počasí, ale špatné oblečení. Přes všechno existuje ale spousta aktivit, které lze provozovat i ve zhoršených povětrnostních podmínkách. U nás na Šumavě můžete navštívit informační střediska národního parku s promítáním videoprogramů a šumavská muzea s bohatými sbírkami skla – v Sušici expozice Minulost horního Pootaví, Sušické sirkařství, Karel Klostermann, v Kašperských horách expozice Život a práce lidí, Příroda, v Železné Rudě expozice sklářství na Železnorudsku, Hamernictví, židovské muzeum na Dobré Vodě, muzea ve Vimperku (mj. expozice tiskařství), ve Volarech (mj. expozice Zlaté stezky), Adalberta Stiftera v Horní Plané, v Lenoře, v Prachaticích a v Českém Krumlově (vzácné sbírky). Expozice starých motocyklů je v Kašperských horách a v Železné Rudě, kde je nově i expozice Historie lyžování na Šumavě. Celá řada muzeí s rozličnou tématikou je na bavorské straně.

I v horším počasí lze provozovat lehkou turistiku. Důležitý je výběr trasy, která by neměla být nikterak dlouhá a náročná a během jejího trvání je možno se zastavit v „občerstvovnách“. S výběrem výletu Vám rádi poradíme.

Kryté bazény jsou na české straně v Prachaticích, Klatovech, Volarech, Horažďovicích, Strakonicích a ve Kdyni. Na bavorské straně jsou bazény téměř všude, např. ve Waldkirchenu, Lamu, Zweiselu či v Haidmühle, kde je u hřbitova kaple se zvonkohrou. Přístupné je i wellness centrum v OREA Welness hotelu Horizont na Špičáku.